Report Wire - India at CWG 2022, Day 6 Full Schedule: Para-athletes start marketing campaign, large day forward for boxers

Report Wire

News at Another Perspective

India at CWG 2022, Day 6 Full Schedule: Para-athletes start marketing campaign, large day forward for boxers

3 min read
India at CWG 2022, Day 6 Full Schedule: Para-athletes begin campaign, big day ahead for boxers

India accomplished a bittersweet time out within the Commonwealth Games on Tuesday, 2 August. The contingent gained two golds and two silver medals on the fifth day of the competitors. India’s day began off with a historic Lawn Bowls gold and completed with a silver within the Badminton combined workforce occasion.

India are presently positioned sixth within the medal tally with weightlifting dominating most a part of it. Boxing is one other sport the place India are anticipated to do nicely and the celebrity of Indian boxing, Nikhat Zareen, will likely be taking the ring at present.

Barring the boxers, will probably be a make-or-break day for the Indian girls’s cricket workforce, who will likely be taking over Barbados, late within the evening.

All in all, will probably be an thrilling day of video games at Birmingham.

All medal rounds are marked in daring.

Timing: Athletes Discipline (Sports)

01:00 PM: Mridul Borgohain vs Chris Locke (Falkland Islands) Men’s Singles (Lawn Bowls)

01:00 PM: India vs Niue Women’s Pair (Lawn Bowls)

02:00 PM: Lovepreet Singh Men’s 109 KG (Weightlifting)

02:30 PM Onwards: Tulika Maan vs TBD Women’s +78 KG Quarter-Finals (Judo)

02:30 PM Onwards: Deepak Deswal vs Erick Jean Sebastian (Cameroon) Men’s +100 KG Round of 16 (Judo)

*Judo can have the additional rounds and the repechages on the identical day.

03:10 PM: Bhavina Hashmukhbhai Patel vs Daniela Di Toro (Australia) Women’s Singles Class 3 5 Group 1 (Para Table Tennis)

03:10 PM: Sonalben Manubhai Patel vs Sue Bailey (England) Women’s Singles Class 3 5 Group 2 (Para Table Tennis)

03:10 PM: Baby Sahana Ravi vs Faith Obazuaye (Nigeria) Women’s Singles Class 6 10 Group 1 (Para Table Tennis)

03:30 PM: India vs Canada Women’s Pool A Match (Hockey)

03:30 PM: Joshana Chinappa/Harinder vs Sri Lanka Mixed Doubles Round of 32 (Squash)

04:00 PM: Mridul Borgohain vs Ian Mclean (Scotland) Men’s Singles (Lawn Bowls)

04:00 PM: India vs South Africa Women’s Pair (Lawn Bowls)

04:45 PM: Nitu Ganghas vs Nicole Clyde (Northern Ireland) Women’s 45 48 KG Quarter-Finals (Boxing)

04:55 PM: Raj Aravindan Alagar vs George Wyndhen (Sierra) Men’s Singles Class 3 5 Group 1 (Para Table Tennis)

05:45 PM: Hussam Uddin Mohammed vs Tryagain Morning Ndevelo (Nambia) Men’s 54 57 KG Quarter-Finals (Boxing)

06:30 PM: India vs Canada Men’s Pool B Match (Hockey)

06:30 PM: Purnima Pandey Women’s 87+ KG (Weightlifting)

07:30 PM: India vs Cook Islands Men’s Fours (Lawn Bowls)

07:30 PM: India vs Niue Women’s Triple (Lawn Bowls)

08:30 PM 11:30 PM: Sourav Ghosal vs TBD Men’s Singles Bronze Medal Match (Squash)

09:40 PM: Baby Sahana Ravi vs Gloria Gracia Wong Sze (Malaysia) Women’s Singles Class 6 10 Group 1 (Para Table Tennis)

10:15 PM: Bhavina Hashmukhbhai Patel vs Christiana Ikpeoyi (Nigeria) Women’s Singles Class 3 5 Group 1 (Para Table Tennis)

10:15 PM: Sonalben Manubhai Patel vs Amanda Jane Tscharke (Australia) Women’s Singles Class 3 5 Group 2 (Para Table Tennis)

10:30 PM: India vs England Men’s Fours (Lawn Bowls)

10:30 PM: India vs Barbados Women’s T20 (Cricket)

11:00 PM: Gurdeep Singh Men’s 109+ KG (Weightlifting)

11:15 PM: Nikhat Zareen vs Helen Jones (Wales) Women’s 48 50 KG Quarter-Finals (Boxing)

11:30 PM: Tejaswin Shankar High Jump Finals (If Qualified) (Athletics)

00:00 AM (Aug 4): Raj Aravindan Alagar vs Isau Ogunkunle (Nigeria) Men’s Singles Class 3 5 Group 1 (Para Table Tennis)

00:35 AM (Aug 4): Manpreet Kaur Women’s Shot Put Final (Athletics)

00:45 AM (Aug 4): Lovlina Borgohain vs Rosie Eccles (Wales) Women’s 64 70 KG Quarter-Finals (Boxing)

02:00 AM (Aug 4): Ashish Kumar vs Aaron Bowen (England) Men’s 75 80 KG Quarter-Finals (Boxing)

— ENDS —